Naturvetenskap | 14 sep 2023

Forskning och vvs hand i hand

I Natrium, ett stort hus för forskning och utbildning i centrala Göteborg, ska avancerad vvs-teknik hjälpa till med att skapa labbmiljöer som möjliggör kvalitativ utbildning och forskning i framtiden. Här ska bedrivas vetenskapligt studium på alltifrån sten till textilier, kläder, kemi och biologi.

Forskning och vvs hand i hand
Maria Sörensson, projektledare hos Ventab, och Peter Adolfsson, ventilationsmontör, Ventab, vid ett av de stora ventilationsaggregaten i Natrium. Foto: Kristin Lidell

I ett 32 000 kvadratmeter stort hus för forskning och utbildning på Medicinareberget i Göteborg, som uppförts av Akademiska hus, kallat Natrium, ska stora delar av Naturvetenskapliga fakulteten vid Göteborgs universitet samlas. Huset är också kopplat till den så kallade Medicinarelängan från 1950-talet, där bland annat en ny restaurang har byggts.

I Natrium – som nu står klart – ska institutionerna för kemi och molekylärbiologi, biologi och miljövetenskap, marina  vetenskaper, geovetenskaper och kulturvård samlas tillsammans med fakultetskansliet. Tidigare har dessa institutioner haft egna lokaler på olika adresser i Göteborg.

Från och med höstterminen 2023 samlas en stor del av Göteborgs universitets naturvetenskapliga undervisning och forskning i ett nytt hus, Natrium, som är byggt på Medicinareberget. Foto: Kristin Lidell

– Huset är otroligt stabilt byggt. Det ska tåla geovetare som slår sönder mineral med stenkross men också forskare som gör noggranna undersökningar med elektronmikroskop och fiskar som inte får skrämmas, berättar Charlotte Odbratt för GU Journalen.

– Bygget har inneburit sprängning av 100 000 kubikmeter berg. Eftersom det finns så mycket känslig verksamhet på berget var man tvungen att spränga väldigt försiktigt, bara tisdagar och torsdagar klockan 12:30. Det tog sammanlagt ett och ett halvt år.

VVS-ansvariga för Natrium, översta raden: Dan Savefjord (Ramboll), Peter Adolfsson (Ventab) och Christoffer Eek (By Eek). Nedersta raden: Charlotte Odbratt och Maria Sörensson (Ventab). Foto: Kristin Lidell

Byggnaden består av två huskroppar i sju våningsplan samt en mellanliggande del som bland annat rymmer atrium och mötesrum. I huset finns avancerade laboratoriemiljöer, men även undervisningslokaler, kontor, klimatrum (termokonstant­rum) och fytotron (odlingskammare). Lokalerna får dessutom en flexibel utformning så att de ska kunna ändras utefter verksamheternas framtida behov.

Kontoren ligger som ringar runt laboratorieutrymmena på våningsplanen. Natrium blir hemvist för cirka 3 000 studenter och 600 medarbetare.

Något som skiljer detta projekt från många andra är att hyresgästen har varit involverad från start. Kraven på dessa lokaler har varit många och specifika, vilket inte är så förvånande med tanke på den avancerade forskning som ska bedrivas i huset framöver.

En av de mest spektakulära delarna i huset är en klimatkammare i dimensionen 3x3x3 meter, i metall och byggd av frysrumsväggar. Här utför man genom atmosfärsforskning tester i temperaturer mellan ytterligheterna -30 till +45 °C.

Där mäter man hur partiklar rör sig i olika temperaturintervaller.

Christoffer Eek, By Eek, installationsledare. Foto: Kristin Lidell

– De hade tidigare en klimatkammare med begränsad temperaturzon, i denna nya klimatkammare ökas temperaturgradienten. Här kan man skapa olika klimatzoner och ta luftprover och analysera, säger installationsledaren Christoffer Eek, By Eek.

I fytotronen, som består av tio termokonstant­rum med noggrann kontroll av ljus, temperatur och luftfuktighet, studeras växters reaktion på olika klimatförhållanden under kontrollerade former i dygns- eller veckocykler.

Rummen har var sitt ventilationsaggregat. Varje rum har olika temperaturnivåer, exempelvis ett där man går från 6 till 38 °C.

Rummens temperaturvariation och fuktighet växlar. I vissa rum finns möjlighet till temperaturvariation på 4 °C/0,4° C och relativ fuktighet (in/ut) på 70/90,4 procent, medan andra rum har krav på temperaturvariation på 15,3 °C/2,5 °C och relativ fuktighet (in/ut) på 17/40 procent.

Det har varit ett väldigt installationstätt projekt. Taken i labben är fulla med installationer i flera nivåer

Här används koldioxidstyrning på växterna. Tilluften i varje termokonstantrum sker via väggarna och för att det ska bli jämn temperatur finns det en fläkt i varje rum som cirkulerar luften kontinuerligt. Tilluften är 800 liter per sekund. Här används också sorptionsavfuktare samt befuktningsaggregat.

I fytotronen finns fröer som inte får spridas vidare vare sig via avlopp eller avluft. Genom att värma avloppet till 80 °C oskadliggör man dessa. För detta ändamål finns två tankar som värms med elpat­roner för att hålla 80 grader.

Dan Savefjord, Ramboll, en av Natriums vvs-ansvariga. Foto: Kristin Lidell

– För att se till att fröer inte sprids med ventilationen filtrerar vi frånluften från fytotronen. Om det skulle bli strömlöst har vi en UPS-matad fläkt som startar, säger Dan Savefjord från Ramboll.

För lokalerna som ska användas av Institutionen för kulturvård finns höga krav på fukt (befuktning/avfuktning). I ett objektmagasin förvaras konst som restaureras. Magasinet behöver hålla temperatur och fukt på rätt nivå för att konsten inte ska fördärvas.

– I huset finns forskningslabb, kurslabb och undervisningslokaler, konstaterar Maria Sörensson, projektledare hos Ventab, som har utfört ventilationsinstallationerna på Natrium.

– Det är extremt stora variabler i luftflödena, på natten är det ju minflöde och på dagen varierar det stort, inflikar Dan Savefjord.

Hela huset är helsprinklat, förutom på vissa ytor, exempelvis i arkiv. Brandgasventilation är installerad i atriet. Vid brand evakueras brandgaser med hjälp av två brandgasfläktar i var sin ände i toppen av atriet. Fönster i fasad förser atriet med tilluft när fläktarna är i drift.

Peter Adolfsson, Ventab, i klimatkammaren som är 3x3x3 meter stor i metall, som används av atmosfärsvetenskapen. Foto: Kristin Lidell

Peter Adolfsson är Ventabs produktionsledare på Natrium och han hade när det var som mest jobb 20 montörer på plats:

– Det har varit ett väldigt installationstätt projekt. Taken i labben är fulla med installationer i flera nivåer. Det har också varit mera jobb att montera plastkanaler, jämfört med metallkanaler, eftersom de ska svetsas ihop på en bänk. Blir det ändringar får man ta ned stora stycken eftersom det inte går att ta isär enskilda delar. Montaget har gått över förväntan och till stor del beror det nog på att även vi från produktionen var med i tidigt skede tillsammans med projektör. Vi var väl förberedda på utmaningarna som skulle komma, säger Peter Adolfsson.

Den generella SFP-nivån (Specific Fan Power) i Natrium är 1,3, vilket är ett krav från Akademiska hus som äger och förvaltar byggnaden.

Genom att lägga kontor utmed fasaderna och labb i husets mittkärna har man skapat bra förutsättningar för att separera ventilationssystemen för de olika delarna.

Maria Sörensson, Ventabs projektledare. Foto: Kristin Lidell

– Separata system för utrymmen som inte är labbmiljö gör att man kan stänga ner stora delar av ventilationen utanför ”kontorstid” och spara mycket energi, konstaterar Maria Sörensson.

I byggnaden finns dels ventilation för kontor, dels för labben. Allmänventilationsystemet består av två system, kallat LB3801 respektive LB3802, som betjänar exempelvis kontorslokaler, lärosalar, konferensrum, hörsal och förrådsutrymmen i de två husdelarna. För att öka möjligheten till flödesstyrning och för att ha en redundans är aggregaten ihopkopplade.

LB3801 och LB3802 består av tre respektive fyra ihopkopplade aggregat. De är placerade i teknikrum på plan ett. Till- och avluft till allmänventilationssystemet tas in via kombitorn.

Fakta

Bygget av Natrium

  • Byggherre: Akademiska hus
  • Hyresgäst: Göteborgs universitet
  • Byggentreprenör: Skanska
  • Ventilationsentreprenör: Ventab
  • Rörentreprenör: Bravida
  • Energi- och miljösamordnare: Afry
  • Styr- och övervakningsentreprenör: Inu-Styr
  • VVS-konsult: Ramboll, Per Svenander Ingenjörsbyrå
  • Kostnad: 1,8 miljarder kronor

Till detta finns processventilation som består av fyra separata system. Det finns två tilluftsaggregat respektive två frånluftsaggregat i båda delarna av huset med ett totalt maxflöde på 8 000 l/s. Avluft och tilluft tas in via huvar och galler på taket.

Skulle en fläkt stoppa går den andra igång.

Processystemen är uppbyggda med åtskilda tilluft- och frånluftsdelar med vätskekopplade värmeväxlare. För redundans och flödesstyrning har varje system två parallellkopplade aggregat. De är placerade i teknikrum längst upp i huset.

Christoffer Eek, By Eek, kontrollerar och reglerar klimatet i termokonstantrummen. Foto: Kristin Lidell

– Vi har byggt med beprövade vvs-system så mycket som möjligt för att de ska vara enkla att hantera för brukare och driftpersonal, säger installationsledaren Christoffer Eek.

Det finns även direktanslutna kryofrysar samt en automatisk fyllningstation för flytande kväve som tas från en tank på utsidan.

Även ett mycket stort herbarium, innehållande 1,1 miljoner växtexemplar, ska flyttas till Natrium till Institutionen för biologi och miljövetenskap. Den relativa luftfuktigheten i herbariet är begränsat till max 50 RF vilket regleras med temperaturen. Här förvaras torkade växter, svampar och alger för jämförande och evolutionära studier.

Charlotte Odbratt, projektchef på Akademiska hus, och Maria Sörensson, projektledare på Ventab. Foto: Kristin Lidell

Herbariet har anor från slutet av 1700-talet och togs 1926 över av Botaniska trädgården. När Göteborgs universitet 1961 upprättade en botanisk institution (sedan 2012 Institutionen för biologi och miljövetenskap) överläts samlingarna till denna.

Kärlväxtsamlingen är dominerande och omfattar cirka 750 000 exemplar, medan de övriga 350 000 exemplaren tillhör mossor, alger svampar, lavar och slemsvampar.

Ice-lab är en annan del som ska in i Natrium, där forskar man på is från världens alla hörn.

Natrium ska ha en energianvändning på 47 kWh/m2/år (exklusive verksamhetsenergi), vilket uppnås dels genom solceller på taket, dels genom ett lågt U-medelvärde (0,35 W/m2, K). Byggnaden har en hybridfasad som möjliggör dagsljusinsläpp samtidigt som värmelaster från solen minimeras för att spara energi och skapa ett bra inomhusklimat.

Från början var det tänkt att byggnaden skulle miljöcertifieras enligt Miljöbyggnad Silver, men man har lyckats certifieras enligt nivå Guld.

Invigning av huset kommer att ske i november, men redan i augusti välkomnades medarbetare och studenter till Natrium.

Fakta

Natrium

  • Namnet Natrium hänger samman med de första bokstäverna i Naturvetenskapliga fakulteten. Men natrium ingår till exempel i natriumklorid, det vill säga koksalt. I huset finns också ett atrium. Voilà, huset Natrium
  • Natrium rymmer cirka 3 000 studenter och 750 medarbetare inom institutionerna för kulturvård, geovetenskaper, biologi och miljövetenskap, kemi och molekylärbiologi, marina vetenskaper samt fakultetskansliet
  • Två huskroppar i sju våningsplan, källare och en mellanliggande del som ska rymma restaurang, atrium och mötesrum
  • Byggnaden kommer att innehålla undervisningslokaler och kontor men även avancerade labbmiljöer
  • Arkitektbyrån Kanozi har ritat huset
  • Cirka 32 000 kvadratmeter nybyggnadsyta och 2 000 kvadratmeter ombyggnad av Medicinarelängan
  • Miljöklassning: Miljöbyggnad Guld, som är högsta hållbarhetsbetyg

Källa: GU Journalen och Akademiska hus

Publicerad 14 september 2023

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

 
  • Johnny Petré (bilden) har blivit ordinarie vd för Installatörsföretagen. Han var tidigare tillförordnad på posten och har varit ordförande för organisationen under de senaste åren.
  • Robin Örtegren är ny ansvarig/delägare i nystartade Rörinstallationer i Väst i Göteborg. Han kommer från Tingstad Rörinstallation i samma stad där han var servicechef.
  • Andreas Kihlström är ny försäljningsdirektör på Hilti Sverige. Han kommer från Swegon där han var direktör för strategiska projekt och affärsutveckling.
  • Joakim Jarl är ny teknisk projektledare vvs på Afry i Göteborg. Han kommer från Wikström där han var handläggare vvs-projektering.
  • Martin Lugnberg är ny vd för Comfortzone. Han kommer från samma roll på Evidente.
  • Anders Wiberg är ny grundare/vd av Tänk energi i Hudiksvall. Han kommer från Creanova där han var energi- och vvs-konsult.
  • Kristina Mjörnell är ny vd och ägare till Mjörnell Konsult i Göteborg. Hon kommer från Rise där hon var affärs- och forskningschef inom bygg och fastighet.
  • Joakim Hellberg är ny teknisk projektsäljare på Halton Foodservice. Han kommer från Bioteria Technologies där han var teknisk säljare.
  • Mikael Frost är ny vvs-ingenjör på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Han kommer från Vcon VVS-konsult där han var konstruktör.
  • Lukas Svensson är ny inomhusmiljöspecialist på Genano med placering i Jönköping. Han är sedan tidigare regional försäljningschef i södra och västra Sverige.
  • Linus Sjölund är ny vvs-konsult på Ståhlkloo i Mora. Han kommer från samma roll på Värmex i Stockholm.
  • Jonas Carlsson är ny avdelningschef ventilation på Bravida i Göteborg. Han kommer från Umia i samma stad där han var senior projektledare.
  • Alexander Ljunggren är ny vvs-ingenjör på Newsec i Stockholm. Han kommer från samma roll på Notos Consult.
  • Lisa Hellström är ny konstruktör på Vcon VVS-konsult i Mölndal. Hon kommer från utbildning.
  • Anders Carlsson har utsetts till chef för inköp och försörjningskedja inom Ahlsellkoncernen och tillträder i januari 2026. Han kommer från SKF där han var chef för keramiska hybridlager. Jesper Svedberg är ny inköpschef för Ahlsell Sverige. Han var tidigare chef för klimatdivisionen.
  • Sanna Lingman är ny projektör på Incoord i Stockholm. She kommer från utbildning.
  • Magnus Stjärnqvist är ny försäljningschef i region Syd på Camfil. He kommer från Bravida där han var försäljningschef för region Malmö.
  • Nicklas Hellström är ny vd för Cr VVS i Norrtälje. Han kommer från Credentia där han var vvs-ansvarig.
  • Johan Nilsson är ny vvs-ingenjör på P2 Energi i Norrköping. Han kommer från samma roll på Projektteknik i Linköping.
  • Joakim Rosenqvist är ny filialchef i Helsingborg på Radiator VVS. Han kommer från Bravida Prenad där han var avdelningschef vs i Helsingborg.
  • Martin Bengtsson är ny gruppchef vvs & energi på Intec i Göteborg. Han kommer från en liknande roll på Afry i samma stad. Alexander Johansson är ny gruppchef/uppdragsledare styr och övervakning i Karlstad. Han kommer från Sweco där han var uppdragsledare styr och övervakning. Liv Lindahl är ny styr- och övervakningskonsult i Karlstad. Hon kommer från Sweco där hon var konstruktör. Richard Lundh är ny vvs-konstruktör i Västerås. Han kommer från Projpartner i samma stad där han var projektledare. Magnus Lindqvist är ny teknikkonsult i Eskilstuna. Han kommer från Schneider Electric där han var driftsättare. Dennis Håkansson är ny konsult och certifierad besiktningsman vvs på Intec. Han kommer från Bengt Dahlgren i Helsingborg där han var vvs-konsult. Marcus Henriksson är ny vvs-konstruktör i Stockholm. Han kommer från utbildning. Malte Lindström är ny energikonsult i Malmö. Han kommer från utbildning. Emil Eskeby är ny energiingenjör i Borlänge. Han kommer från utbildning.
  • Thomas Collin är ny affärsutvecklare för sanitetslösningar på Roth Sverige. Han kommer från Grohe där han var projektchef för Väst.
  • Jens Frodin är ny enhetschef på Desorbera Ventilation. Han kommer från Desorbera Byggnadsfysik där han var ovk-besiktningsman.
  • Anton Kristell är ny vvs-ingenjör på Sweco. Han kommer från samma roll på Cowi i Malmö.
  • Emil Gustavsson är ny vvs-projektör på VRA i Solna. Han kommer från utbildning.
  • Carl Henric Nordh är ny verksamhetsansvarig energi på HSB Stockholm. Han kommer från Värmex där han var avdelningschef.
  • Karl-Henrik Rognefjord är ny marknads- och försäljningschef på Intec Project Solutions i Malmö. Han kommer från Afry Industrial Buildings där han var försäljnings- och marknadschef. Mille Svensson är ny marknadsområdeschef digitalisering i Malmö. Han kommer från Afry i samma stad där han var sektionschef.
  • Viktor Michel är ny projektledare på Ventpartner i Örebro och Karlskoga. Han kommer från utbildning.
  • Melissa Demirci är ny vvs-konsult på Ramboll i Stockholm. Hon kommer från samma roll på Afry i Örebro.
  • Janne Holmberg är ny vvs-konstruktör på Structor Installationsteknik i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Amin Ahmed är ny biträdande vvs-konstruktör på Efkab i Jönköping. Han kommer från utbildning.
  • Tomas Rönnberg är ny avdelningschef på Assemblin Ventilation/Kyla i region Norrland. Han kommer från Indoor Energy där han var avdelningschef i Luleå/Skellefteå. Jonathan Karlsson är ny servicechef i Luleå. Han kommer från samma roll på Indoor Energy i Skellefteå.
  • Mattias Hall är ny tekniksamordnare i Umeå på Region Västerbotten. Han kommer från utbildning.
  • Aware Hedin är ny vvs-ingenjör på Tysklinds i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Hugo Zetterberg är ny konstruktör på VVS-konstruktioner R Nyström i Bollnäs. Han kommer närmast från utbildning.
  • Per Steensma är ny biträdande vvs-projektör på Emino Consult. Han kommer närmast från utbildning.
  • Stella Ericson är ny vvs-konstruktör på Ramboll i Gävle. Hon kommer från utbildning.
  • Daniel Grahn är ny vd för Vcon och var tidigare ansvarig för företagets verksamhetssystem. Han efterträdde grundaren Nicklas Andersson som har blivit styrelseordförande, strategisk rådgivare och mentor.
  • Manne Frii är ny energiexpert på Aktea i Göteborg. Han kommer från en liknande roll på Bengt Dahlgren. Clara Knudsen är ny energikonsult i Stockholm. Hon kommer från Elaway i samma stad där hon var driftingenjör.
  • Maria Kröger är ny vd och koncernchef för Umia Sweden och fortsätter som ekonomichef.
  • David Bergsten är ny energikonsult på Avent Drift & Innemiljö i Kalmar. Han kommer från WSP i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Jakob Fremo är ny energikonsult på Afry i Östersund. Han kommer från samma roll på Aktea i Umeå. Emmelie Thaung är ny vvs-konstruktör i Karlskrona. Hon kommer från utbildning.
  • Kristoffer Ekelund är ny vd för Tollco, som har fått en ny ägare i Black Fox Invest, som han har grundat. Tidigare vd Clas Crafoord Olsson fortsätter som marknadschef.
  • Daniel Nielsen är vd för det nystartade egna företaget Projteamet. Han kommer från Intec i Stockholm där han var uppdragsledare.
  • Johan Larsson är landschef Sverige för Instalco, som har infört en landsbaserad organisation med fyra enheter. Han var tidigare divisionschef Norr. Anders Lundin är chef för Teknik & Konsult och fortsätter som vd för Intec. Övriga två enheter efter förändringen är Norge och Finland. Patrik Persson är operativ chef, COO, i Sverige. Han var tidigare divisionschef Syd.
  • Sofia Ekbring är ny energikonsult på Rejlers i Stockholm. Hon kommer från Energikontoret i Mälardalen där hon var projektledare och nätverkskoordinator.
  • Oscar Selling är ny projektledare för AMA VVS & Kyla på Svensk Byggtjänst. Han kommer från Afry i Sundsvall där han var vvs-ingenjör.
  • Ludvig Löfström är ny vvs-ingenjör på RDM Installation i Knivsta. Han kommer från samma roll på PE Teknik & Arkitektur i Uppsala.
  • Joel Gardek är ny vd för Tece Sverige. Han kommer från Lambertsson, där han var försäljningschef.
  • Dennie Raneryd är ny yrkeslärare vvs i Katrineholms kommun. Han kommer från Bravida i Eskilstuna där han var projektledare.
  • Per Steensma är ny biträdande vvs-projektör på Emino Consult. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Fors är ny vvs-ingenjör på Sweco i Luleå. Han kommer från utbildning.
  • Ahmad Alkhatib är ny vvs-projektör på Teknik & Projekt i Växjö. Han kommer från en liknande roll på Enerwex.
  • Hampus Pettersson är ny vvs-ingenjör på Erelko i Helsingborg. Han kommer från utbildning.
  • Philip Thoresson är ny uppdragsledare vvs på Intec i Göteborg. Han kommer från en liknande roll på Bengt Dahlgren. Johan Rönnqvist är ny vvs-ingenjör i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Appelgren är ny vvs-ingenjör på Norconsult i Göteborg. Hon kommer från utbildning.
  • Jesper Stridh är ny säljare på Mitsubishi Electrics Applied Systems Division i Göteborg. Han kommer från vd-rollen på det egna företaget Kylpartner Väst.
  • Henrik Eriksson är ny kylchef på Assemblin Ventilation i Västerås. Han kommer från Caverion Sverige i samma stad där han var projektledare. Isak Kjellberg är ny projektingenjör i Västerås. Han kommer från utbildning.
  • Marcus Björn är ny projektledare vs på Kalmar VVS & Elmontage. Han kommer från Sweco i Kalmar där han var uppdragsledare vvs.
  • Dio Intchasso är ny försäljningsingenjör i norra Sverige på Munters. Han kommer från Acetec där han var regionsäljare. André Torin är ny försäljningsingenjör i västra Sverige. Han kommer från Swegon där han var distriktsansvarig säljare inom kyla och värme.
  • Peter Schulte är ny chef för division Installation på Ahlsell Sverige. Han var tidigare segmentschef för elnät och telekom. Karin Krüger är ny chef för division Facility and Retail. Hon var tidigare divisionschef för VS och kyla.
  • Robert Livendahl är ny chef för den nystartade avdelningen på Airteam i Stockholm med fokus på fastighetsägare och energi. Han kommer från Fastighets AB Balder där han var driftsansvarig.
  • Philip Bohman är ny säljare inom teknisk isolering på Rockwool Sweden. Han kommer från WSP i Jönköping där han var handläggare vvs.
  • Thobias Tidholm är ny teknisk säljare i Stockholm på InventiAir. Han kommer från Lindab där han var försäljningsingenjör.
  • Johan Möller är ny vd och koncernchef för Hjo Installation. Han kommer från samma roll på Håndverksgruppen Sweden och efterträdde grundaren Christoffer Olbrich, numera aktiv styrelseledamot med fokus på förvärv och ägarrelationer.
  • Ulf Andersson är ny vd för Termeco. Han kommer från samma roll på Frigadon. Martin Christoffersson är ny utesäljare. Han kommer från Roth Sverige där han var regionansvarig säljare.
  • Fredrik Domhagen är ny projektledare inom affärsområde Inomhusmiljö på CIT Renergy i Göteborg. Han kommer från avdelningen för byggnadsteknologi på Chalmers där han var projektassistent.
  • Janne Jehkonen är ny servicechef ventilation på Assemblin i Eskilstuna. Han var tidigare OVK-kontrollant och ventilationstekniker där. Ludwig Forsström är ny projektledare och konstruktör i Norrköping. Han var tidigare vvs-montör på Rör & Sanitetsmontage i samma stad.
  • Hugo Arteaga är ny vvs-projektör på Incoord i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Aware Hedin är ny vvs-ingenjör på Tysklinds i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Stefan Jonsson är ny konstruktör på Alig Ventilation i Skövde. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Nilsson är ny teknisk säljare på 4evergreen i Växjö. Han kommer närmast från Nilfisk och rollen som distriktschef.
  • Gabriella Algotson är ny biträdande konstruktör inom vvs på WSP i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
 
  • Jesper Johansson (bilden) är ny energiingenjör på Stena Fastigheter i Göteborg. Han kommer från Chill Services i samma stad där han var produktägare.
  • Robert Larsson blir ny vd och koncernchef för Systemair och tillträder senast i januari 2026. Han kommer från Afrykoncernen där han senast varit chef för globala divisionen Transport och samhällsbyggnad.
  • Carolina Larsson blir i september ny vd för Swedisol. Hon kommer från Sweden Green Building Council där hon var certifieringschef.
  • Simon Bergström är ny vd för Bengt Dahlgren Stockholm. Han var tidigare vice vd. Petri Kaksonen är ny energiingenjör/certifierad energiexpert K på Bengt Dahlgren i Linköping. Han kommer från Tekniska verken i samma stad där han var produktspecialist fjärrkyla.
  • Robin Fritzson är ny regionchef för Småland på Qreo med placering i Växjö. Han kommer från Enerwex i samma stad där han var vd. Martin Vennerström är ansvarig för den nystartade avdelningen Automation. Han kommer från Afry i Växjö där han var automationskonsult.
  • Kristian Antin är ny projektområdeschef för sjukhusen på Locum. Han var tidigare projektledare inom företaget.
  • Jonas Rydén är ny försäljningschef på Enervent Zehnder i Sverige. Han kommer från rollen som affärsutvecklare på Rf-Technologies.
  • Cecilia Undeland är ny senior specialist vvs/energi och miljö inom befintliga fastigheter på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Hon var tidigare gruppledare energi och miljö/hållbarhet på företaget. Emilia Aguirre Bolander och Filip Nordberg är nya vvs-ingenjörer. Båda kommer från utbildning.
  • Jim Vestling är ny vd för GF 100 Rör i Grillby. Han var tidigare projektledare på företaget.
  • Jimmy Lindkvist är ny försäljningschef på Tollco. Han kommer från Dahl där han var nyckelkundsansvarig. Han efterträder Jan Lindh som ska utveckla kundrelationer och interna arbetssätt.
  • Helena Gajbert är ny teknisk expert på Svenska kyl- och värmepumpföreningen. Hon kommer från Bonava där hon var energi- och hållbarhetsspecialist.
  • Henrik Andersson är ny säljare på Fläkten Systems. Han kommer från samma roll på Fläkt Group.
  • Therése Thern har startat det egna bolaget Circulair där hon verkar som säljagent för klimatsmarta vvs-produkter, rådgivare och konsultmäklare för hållbara lösningar. Hon kommer närmast från Inventiair där hon var teknisk säljare.
  • Daniel Sernekvist är ny servicesäljare i södra och västra Sverige på Munters. Han var tidigare servicetekniker på företaget.
  • Alexander Pohjanen är ny vvs-konstruktör på Afry i Skellefteå. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektledare/kalkylator/konstruktör.
  • Moa Normark är ny anbudssamordnare på Intec i Göteborg. Hon kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där hon var biträdande konsult. Jimmy Ivarsson är ny uppdragsledare i Stenungsund. Han kommer från EPG-konsult där han var vvs-konsult. Tom Jalmarsson är ny vvs-ingenjör i Borlänge. Han kommer från utbildning.
  • Ola de Freitas Lidberg är ansvarig för Caverion Sveriges nya affärsenhet för energitjänster. Han kommer från den egna verksamheten Junianjack. Dylan Axelsson är ny energiingenjör i Jönköping. Han kommer från utbildning.
  • Erik Everbring har startat egna företaget Eecon, ett teknikkonsultbolag med fokus på värmepumpteknik och energieffektiva lösningar. Han kommer från Sweco där han var specialist på värmepumpsystem.
  • Nicklas Andersson är ny vvs-ingenjör på Newsec i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Marcus Ehlin är ny energikonsult på HSB i Västerås. Han kommer från Fastighetssnabben i samma stad där han var fastighetsansvarig.
  • Fotios Mougios är ny vvs-ingenjör på Norconsult i Helsingborg. Han kommer från samma roll på PE Teknik & Arkitektur.
  • Johanna Villabona är ny vvs-konstruktör/injusterare på Energispar i Arlandastad. Hon kommer från utbildning.
  • Axel Pons är ny vvs-konstruktör på Umeå Projekt Team. Han kommer från samma roll på Afry i Karlskrona.
  • Emma Hjelm är ny konsult inom vvs och energi på Energija konsulterande ingenjörsbyrå i Jonsered. Hon kommer från utbildning.
  • Aram Khairi är ny vvs-projektör/projektledare på Beyond Shapes i Stockholm. Han kommer från Riba i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Mattias Ytterström är ny energiingenjör på Västfastigheter i Göteborg. Han var tidigare drifttekniker där.
  • Linus Ericson är ny vvs-konsult på Rejlers i Stockholm. Han kommer från en liknande roll på Helenius ingenjörsbyrå.
  • Magdalena Vikström är ny energiingenjör på Umeå kommun. Hon kommer från WSP i samma stad där hon var energi- och fastighetskonsult.
  • Roger Idoffsson är ny vd för Pemtec i Borås. Han kommer från samma roll på Matsco i Sverige och Finland som också ingår i Debe Flow Group.
  • Eric Alexandersson är ny vvs-ingenjör på Luzetum i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Roger Persson är ny teknisk säljare ventilation på NIBE Fastighet i Kramfors. Han kommer från Miljöventilation i Mellannorrland där han var vd.
  • Toni Nelimarkka är ny OVK-besiktningsman på Fresh Air Ventilation. Han kommer från Kiwa Sverige där han var besiktningsingenjör OVK.
  • Tony Forsberg är ny energiingenjör på Engi i Göteborg. Han kommer från samma roll på Caverion.
  • Joel Lantz är ny teknisk säljare på Gästrike Värmepump & Kyla. Han kommer från samma roll på Indoor Energy i Gävle.
  • Magdalena Sten är ny energikonsult på Aktea i Göteborg. Hon kommer från utbildning.
  • Magnus Frödin är ny affärsområdeschef och delägare i Täby Vent & Projekt. Han kommer från Ventilationshygien Stockholm där han var arbetsledare/projektledare.
  • Thomas Norström är ny energiingenjör på Swedavia i Stockholm. Han kommer från utbildning.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.