Tema: Renovering | 23 nov 2023

EU:s energikrav på gång

I EU har man kommit närmare hur energirenovering ska regleras, och en ny energiprestanda på det befintliga byggnadsbeståndet har tagits fram.

EU:s energikrav på gång
EU-parlamantet är en av de tre aktörerna i den så kallade trilogin som ska komma överens om de framtida energirenoveringsreglerna. Foto: Mathieu Cugnot/EIU

Under oktober i år blev viktiga delar klara i EU-förhandlingarna (trilogerna) kring ”Direktivet om byggnaders energiprestanda” (EPBD) och artikeln ”Minimum Energy Performance Standards” (MEPS). Det sistnämnda är EU:s energikrav på befintliga byggnadsbeståndet. Med andra ord att det befintliga byggnadsbeståndet ska ha en viss energiprestanda.

Björn Berggren, energiexpert hos Sveriges allmännytta:

– Man har kommit ganska långt i förhandlingarna avseende EPBD och MEPS. Triloger pågår och Spanien, som är ordförandeland, har sagt att målet är att detta ska vara klart till årsskiftet.

Det man har kommit fram till är att varje medlemsland ska ta fram en plan för bostadsbeståndets samlade medelvärde som ska uppnå en prestanda som motsvarar nybyggnads­energiprestanda, vilket genom nya EPBD kommer att benämnas Zero Emission Building (ZEB). Ut­över att man ska utgå från bostadsbeståndets medelvärde är man, i trilogerna, även överens om att mer än hälften av energibesparingarna (55 procent) ska uppnås genom energirenovering av de sämsta byggnaderna (definierat som 43 procent).

– Branschen har nog lärt sig en hel del sedan 1980-talet. Det som gjordes då var ibland förvanskning, exempelvis byte av fönster som passade in i arkitekturen till nya som inte var estetiskt rätt. Men vi har ju ett förvanskningsförbud i Plan och bygglagen, så det är ju inte tillåtet.

Björn Berggren är energi­expert på Sveriges allmännytta. Foto: Sveriges allmännytta

Björn Berggren:

– En stor del av felen som gjordes under 70-talet fram till 90-talet var att man tätade husen och glömde ventilation, liksom användande av nya kemikalier där man kanske inte riktigt hade koll.

Inneklimatet, som tidigare ibland har blivit försämrat vid energirenovering, är inte bortglömt i det nya förslaget.

– Det finns en specifik artikel om inomhusklimatet i MEPS. Jag tror generellt att energirenoveringskrav kommer att vara en större utmaning för mindre fastighetsföretag och villaägare och det kan ske misstag.

Om vi ska genomföra detta beräknar vi en kostnad på 550 miljarder kronor, inklusive moms. Om vi ska vara klara det till 2050 blir det 300 kronor per kvadratmeter och år i 25 års tid.

Det man är överens om i trilogin är att medelvärden för hela bostadsbeståndet ska minska.

– Att medelvärdet för hela bo­stadsbeståndet ska minska, för med sig både positiva och negativa aspekter. Det positiva är att man slipper de detaljerade kraven som kan ge tröskeleffekter som tvingar fram byten av produkter där den tekniska livslängden inte är slut, vilket kan leda till ett större klimat­avtryck från åtgärden jämfört med energibesparingen. Baksidan – som sannolikt blir en uppgift för Boverket eller Energimyndigheten att hantera – blir att det förmodligen blir svårare att transformera detta till tydliga regler och författningar.

Sveriges allmännytta pekar i en rapport på att bara energirenoveringen för organisationens medlemmar kommer att kosta 194 miljarder kronor, exklusive moms.

Enligt Björn Berggren kommer det att tillkomma ytterligare kostnader för att klara andra delar som behövs, exempelvis att förstärka takkonstruktioner om man ska lägga solceller på taket.

– Om vi ska genomföra detta beräknar vi en kostnad på 550 miljarder kronor, inklusive moms. Om vi ska vara klara det till 2050 blir det 300 kronor per kvadratmeter och år i 25 års tid. Tittar vi på vad våra medlemmar lägger på energi är det 160 kronor per kvadratmeter och år.

Enligt Björn Berggren kommer energibesparingen och andra tekniska åtgärder inte att kunna finansiera de investeringar som ska göras för att klara kraven. Det betyder, enligt honom, att fler åtgärder behövs för att underlätta den nödvändiga energirenoveringen. Exempelvis genom moms på hyran, men också att fas­tighetsägarna ska kunna få ROT-avdrag.

Publicerad 23 november 2023

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) är ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.