RESTVÄRME | 31 jan 2022

Döda stockholmare blir fjärrvärme

Döda stockholmare blir fjärrvärme
Restvärmen från kremeringen på Skogskyrkogårdens nya krematorium ska försörja hushåll i Stockholm med fjärrvärme. Foto: Istockphoto

Energi från kremering ska bli fjärrvärme på Skogskyrkogården. Det rapporterar Stockholmstidningen Mitt i. Restvärmen från kremeringen på kyrkogårdens nya krematorium ska försörja hushåll i Stockholm med fjärrvärme – ett sätt att minska anläggningens koldioxidutsläpp. Men tekniken har funnits på närliggande Råcksta krematorium sedan 2006.

TEXT: PETER OLOFSSON

Nu kommer vi att ta tillvara på värmen från ugnarna och skicka ut i fjärrvärmenätet. Det är den globala uppvärmningen som vi är ute efter att minska.

”I Råcksta i Stockholm blir jag fjärrvärme när jag flamberas i ångorna med hjälp av RME. I framtiden kan jag säkert även bli kraftvärme med den framtågande ORC-tekniken.” Så skriver Karolina Norbeck från Svenska bioenergiföreningen i en krönika i tidningen Bioenergi.

Det är nu ungefär sex år sedan som dåvarande Fortum värme (numera Stockholm exergi) tecknade nytt avtal med kyrkogårdsförvaltningen för Råcksta krematorium gällande återvinning av överskottsvärme. Och då hade redan Råckstakrematoriet sedan många år varit fjärrvärmeleverantör hos Fortum värme. En helt naturlig lösning i dag.

Det var annorlunda på 1990-talet då kyrkoförvaltningen i Stockholm föreslog att anläggningen skulle anslutas till fjärrvärmenätet. Då tackade dåvarande Birka energi först nej för att undvika eventuella negativa reaktioner från allmänheten. Efter att den etiska frågan mognat och flera biskopar uttalat sig positivt fokuserade man i stället på miljönyttan med återvinning av överskottsvärmen från krematoriet.

Återvinningen av värme genom Råcksta krematorium ger årligen fjärrvärme till uppemot 400 lägenheter i västerort utanför Stockholm.

Och nu ska alltså kyrkogårdsförvaltningen tillsammans med Stockholm exergi installera fjärrvärme på Skogskyrkogården. I dag värms alla byggnader samt kremeringsugnarna på kyrkogården med biogas. Men efter bytet till fjärrvärme är tanken att värmen från kremeringen ska användas för att försörja kyrkogårdslokalerna och hushåll i Storstockholms fjärrvärmesystem med värme.

I dagsläget tas bara en viss del av restenergin från kremeringen om hand, medan merparten av värmen försvinner ut i luften när ugnarna kyls.

Anders Åström, projektansvarig på kyrkogårdsförvaltningen.

– Det är slöseri med energi. Nu kommer vi att ta tillvara på värmen från ugnarna och skicka ut i fjärrvärmenätet. Det är den globala uppvärmningen som vi är ute efter att minska. Stockholms stad har höga ambitioner med det och vi har tittat i vår verksamhet för att se vad kan vi bidra med, berättar Anders Åström, projektansvarig på kyrkogårdsförvaltningen för Mitt i.

Fjärrvärmelösningen ska minska koldioxidutsläppet i Stockholm exergis fjärrvärmenät med 58,45 ton per år. Krematoriet ska leverera energi som motsvarar årsuppvärmningen av 45 normalstora villor.

En liknande lösning och väl beprövad teknik finns alltså sedan tidigare på Råcksta krematorium. Men för vissa kanske lösningen kan låta en aning makaber, menar Mitt i och frågar Anders Åström:

Vad tycker ni om själva idén med att använda värmen från kremerade kroppar för att försörja hushåll?

– Råcksta krematorium har haft lösningen sedan 2006 och då diskuterades det en del runt det här. Men vi anser att det skapar en trygg, långsiktig och stabil drift av krematoriet. Vi har inte haft ett avbrott där på 15 års tid. När vi inte har kunnat ha krematoriet igång har det aldrig varit på grund av fjärrvärmesystemet, svarar den projektansvarige på kyrkogårdsförvaltningen.

För att inte förstöra gravplatserna kommer man att borra omkring sex meter ned under marken utanför kyrkogårdsmuren och skjuta in fjärrvärmeledningarna till byggnaderna därifrån.

I nuläget pågår planeringsarbetet och det är ännu inte klart när förändringen kommer att genomföras, rapporterar Mitt i.

Fakta

Kremering
• Fler än 80 procent av alla avlidna svenskar kremeras
• Det finns 59 krematorier i Sverige
• I Stockholm finns två krematorier, på Skogskyrkogården och på Råcksta begravningsplats
• Kremeringen sker i en ugn som är cirka 1 000 °C

Återvinning
• Krematorier använder stora mängder energi som försvinner bland annat i form av värme. Värmen kan återvinnas genom uppvärmning av egna lokaler eller återvinning till fjärrvärmenät. Vid ett fåtal krematorier återvinns inte värmen alls.

Återanvändning av energi och antal anläggningar i Sverige
Uppvärmning av egna lokaler    21
Fjärrvärmenät                            14
Både uppvärmning av egna
lokaler och till fjärrvärmenät        8
Ingen eller begränsad
återanvändning                          13
Källa: Sveriges kyrkogårds- och krematorieförbund

Publicerad 31 januari 2022

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Désirée Moberg (bilden) är ny chef för Breeam på Sweden Green Building Council. Hon kommer från Green Level där hon var hållbarhetsspecialist.
  • Fredrik Wallner blir den 1 januari 2026 ny vd för Sweco Sverige. Han är i dag divisionschef för koncernens svenska transport- och infrastrukturverksamhet och efterträder Ann-Louise Lökholm Klasson som lämnar Sweco på egen begäran.
  • Eva Karlsson blir den 1 februari 2026 tillförordnad vd för Swegon Group när nuvarande vd Andreas Örje Wellstam blir investeringsdirektör på Investment AB Latour. Hon är i dag vice president för Swegons affärsområde Air Handling.
  • Jörgen Lapuhs är ny ansvarig för affärsutveckling av produktområdena luftdistribution och brandsäkerhetsprodukter på Systemair Sverige. Han var tidigare regionchef i Stockholm på samma bolag.
  • Anton Lockner är ny senior konsult vvs på Bengt Dahlgrens kontor i Sundsvall. Han kommer från kontoret i Stockholm där han var avdelningschef vvs.
  • Christer Larsson efterträder Anton Lockner som avdelningschef vvs på Bengt Dahlgrens kontor i Stockholm efter 40 år på företaget.
  • Viktor Jidell Skantz är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Ramboll där han var uppdragsledare vvs.
  • Malin Grufstedt är ny biträdande vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Malmö och kommer från utbildning.
  • Martin Nylund är ny försäljningsingenjör på Voltair System med ansvar för kunder i region Väst och region Stockholm. Han kommer från IMI Climate Control där han var nyckelkundsansvarig och utbildare.
  • Patrik Hast är ny affärsområdeschef för vvs på Sparc Group. Han kommer från Umia där han var vd för bolaget i Göteborg.
  • Savas Metovski är ny teknikansvarig vvs på Sweco i Malmö. Han kommer från K Vent i Lund där han var konstruktör.
  • Erik Sjöberg är ny ingenjör vvs & energiteknik samt installationsledare på Concoord i Göteborg. Han kommer från Kungälvs Rörläggeri där han var projektledare.
  • Peter Karlsson är energispecialist på det nystartade företaget Enkon. Han kommer från samma roll på Aktea Energy i Göteborg.
  • Tobias Falk är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Han kommer från samma roll på Elkraft Sverige.
  • Anna Westin är ny vvs-konstruktör på Notos Consult i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Alexander Lagergréen är ny sälj- och marknadschef på Aarsleff Pipe Technologies. Han kommer från Danfoss där han var teknisk supportchef Värme i Sverige, Finland och Baltikum.
  • Taha Arghand är ny energispecialist på Afry i Göteborg. Han kommer från Bengt Dahlgren där han var energikonsult.
  • Martin Vujicic är ny tillförordnad divisionsdirektör för GK Sverige. Han var tidigare regionchef Öst.
  • Karam Abbas är ny vvs-projektör på Rekonik i Västerås och kommer från utbildning.
  • Mickey Stahlén är ny ovk-/injusterings- och servicetekniker på AIM Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Nordvalvet där han var funktionskontrollant ovk.
  • Evelina Enochsson är ny chef för Sweden Green Building Councils certifieringsavdelning. Hon var tidigare chef för Noll-CO2.
  • Mikael Wall är ny senior projektingenjör på Brion Ventilation i Göteborg. Han kommer från Ventab där han var marknadschef.
  • Yobel Tesfamhret är ny energispecialist på Trafikförvaltningen i Region Stockholm. Han kommer från Ferla där han var energiingenjör.
  • Jonas Anund Vogel börjar vid årsskiftet på Techseed där han ska arbeta med digital transformation i fastighetssektorn. Han kommer från vd-rollen på Dig-IT Lab KTH.
  • Marcus Helmbäck är ny BIM-strateg på Intec i Malmö. Han kommer från en liknande roll på Afry.
  • Jenny Icosti Pålsson är ny senior projektledare på Intec i Malmö och kommer från Afry.
  • Anders Berger är ny uppdragsansvarig vvs på Intec i Stockholm. Han kommer från samma roll på WSP.
  • Marcus Henriksson är ny vvs-konstruktör på Intec i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Emilia Simonsson är ny biträdande konstruktör på TQI Consult vvs i Stockholm och kommer från utbildning.
  • Johanna Ernback är ny energi- och miljöhandläggare på TQI Consult. Hon kommer från Segula Technologies där hon var projektingenjör.
  • Sofia Wikström är ny projektledare, arbetsledare och energiingenjör på Leosol Energi i Skellefteå. Hon kommer från Skellefteå Kraft där hon var markhandläggare.
  • Amanuel Zerizghi är ny biträdande vvs-konstruktör på RSA Ductor i Stockholm. Han kommer från K-Konsult Arbetsmiljö vvs där han var vvs-ingenjör.
  • Michael Wellert är ny projektledare på Ebes Ventilation i Västerås. Han kommer från Afry där han var uppdragsledare vvs.
  • Mats Josefsson är ny certifierad energiexpert och besiktningsman på OBM Gruppen i Jönköping. Han kommer från samma roll på Anticimex i samma stad.
  • Robert Jönsson är ny teknisk support på Lindab Ventilation i Malmö. Han var tidigare drifttekniker på Rögle BK.
  • Simon Nilsson är ny energispecialist på Peab i Ängelholm. Han kommer från samma roll på K-System.
  • Edvin Ekberg och Alva Sköldin är nya biträdande projektörer på Metator vvs Konsult i Stockholm och kommer båda från utbildning.
  • Anders Häggström är ny energiingenjör i Malmö stad. Han kommer från Northvolt där han var underhållsingenjör.
  • Oskar Oxenstierna är ny vd för Tedge Energy, som bildades tidigare i år när Ferla och Edekyl & Värme gick samman. Han kommer från rollen som partner på Amplio Private Equity.
  • Marcus Sahlsten är ny distriktssäljare i Väst på Oras i Göteborg. Han kommer från Laufen Sverige där han var försäljningsdirektör.
  • Haidar Jeber är ny vvs-tekniker på Global Infrateknik i Västerås. Han kommer från samma roll på Caverion i Stockholm.
  • Rasmus Karlsson är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Svensk Ventilationsservice i Stockholm. Han kommer från en liknande roll på Nordvalvet.
  • Mattias Nylin är ny utesäljare på Tece med ansvar för kunder i Stockholm.
  • Morgan Winberg har startat det egna företaget Morgans vvs Teknik i Klagstorp. Han kommer närmast från JS Energi där han var värmepumpstekniker.
 
  • Linda Dickson (bilden) är ny KMA-ansvarig på Bjerking. Hon kommer från Liljemark Consulting där hon var senior miljökonsult.
  • Joachim Nordström blir i mitten av januari nästa år ny vd för Sandbäckens Rör i Linköping. Han kommer från Ventpartner i samma stad där han var entreprenadchef.
  • André Forsberg är ny regionchef Öst på Assemblin VS. Han kommer från Bravida där han var operativ chef för region Energi & Service.
  • Victor Steiner är ny vd/vvs-ingenjör på nystartade Sustend VVS-Konsult Syd i Malmö. Han kommer från Brion Teknik i samma stad där han var gruppchef.
  • Hugo Berglin är ny projektledare inom underhållsplanering på Sustend i Göteborg. Han kommer från Serneke där han var fastighetsförvaltare.
  • Mathias Strid är ny projektledare i Sustend Projektledning Syd och gruppchef i Halmstad. Han kommer från EPG Projektledning i samma stad där han var projektledare.
  • Per Löfström är ny vd för Epecon. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur där han var affärsutvecklingschef vvs & va.
  • Daniel Viksell är ny säljare i Stockholmsområdet på IV Produkt. Han kommer från FläktGroup där han var nyckelkundsansvarig, KAM.
  • Martin Wernqvist är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från samma roll på Bengt Dahlgren.
  • Simon Magnusson är ny kalkylingenjör i Stockholm på Lindinvent. Han kommer från Mård Ingenjörsfirma i Norrköping där han var biträdande projektledare.
  • David Lindqvist är ny försäljningsingenjör i Stockholm. Han kommer från Svea Solar där han var försäljningschef B2B.
  • André Tannå är ny kalkylingenjör i Umeå. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Lundmark är ny kundansvarig i Lund. Hon kommer från en annan bransch.
  • Stefan Johansson är ny entreprenadchef vs på Bravida Prenad i Helsingborg. Han kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där han var seniorkonsult vvs.
  • Josef Tengver är ny projektledare/kalkylator vs-entreprenad på Bravida Östergötland. Han kommer från Sweco i Linköping där han var vvs-konstruktör.
  • Gustav Thuresson är ny gruppledare på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg där han kommer att leda energi- & miljöavdelningen. Han var tidigare uppdragsansvarig inom samma område.
  • Eva Holmén är ny affärsområdeschef och försäljningschef inom affärsområde Produkter på Bastec. Hon kommer från Danfoss Climate Solutions där hon var försäljningschef District Energy North European HUB.
  • Thor Berggren är ny senior energikonsult på Sweco i Umeå. Han kommer från Enwell i samma stad där han var projektledare/energiansvarig.
  • Jimm Hardeling är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Stockholm. Han kommer från Bravida där han var konstruktionskoordinator.
  • Alexander Johansson är ny energiexpert i Göteborg. Han kommer från samma roll på Majornas Energi & Miljö konsult.
  • David Löfqvist är ny vvs- och mekanikkonstruktör i Visby. Han kommer från en konstruktörsroll på Afry i Solna.
  • Kristofer Jarl har anställts som projektledare på Kiwi Gruppens nystartade kontor i Malmö. Han kommer från samma roll på GK Sverige.
  • Alexander Widahl är ny energikonsult på Sustera Group i Stockholm. Han kommer från Energikompetens i samma stad där han var energiexpert.
  • Felix Öhman är ny energiingenjör på Rejlers i Nyköping. Han kommer från den egna verksamheten Fjällenergi.
  • Emelie Marklund är ny vvs-projektör på Energibyrån Nord i Umeå. Hon kommer från samma roll på Afry.
  • Viktor Ahlund är ny projekt- och installationsledare på Plan Projektpartner i Stockholm. Han kommer från Bjerking i samma stad där han var teamledare vvs.
  • Gentian Tabaku är ny ovk-besiktningsman på Keyvent i Kalmar. Han kommer från samma roll på Eks Mönsterås.
  • Stix Michael Johansson är ny kategoriansvarig vs & ventilation på Comfort. Han var tidigare kategoriansvarig ventilation.
  • Kevin Lindmäe är ny vvs-konsult på Englunds Konsultbyrå i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Andersson är ny projektledare vvs på Instatech i Borås. Han kommer från samma roll på Kungälvs Rörläggeri.
  • Alexander Johansson är ny installationsprojektör på TQI Consult VVS i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Håkan Sjöblom är ny regionsäljare Mitt/Mälardalen på OSO Hotwater. Han kommer från THP Kleaa VVS där han var vs-ansvarig.
  • Lina Dalman är ny sakkunnig funktionskontrollant ovk på Nordvalvet i Stockholm. Hon var tidigare arbetsledande tekniker.
  • Hugo Pommer är ny projektledare på Ventpartner Västmanland. Han kommer från en säljroll i en annan bransch.
  • Fredrik Boman är ny vvs-ingenjör i Örnsköldsvik på Umeå Projekt Team. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Kutzner är ny regionsäljchef i Stockholm på Grohe. Han kommer från FM Mattsson Group där han var försäljningschef BTB Norr.
  • Jesper Lundmark är ny teknisk säljare inom befuktning och avfuktning på Condair. Han kommer från Veab Heat Tech där han var försäljningschef med fokus på Skandinavien och Baltikum.
  • Boswell Greene är ny service- och installationstekniker i Stockholm. Han kommer från samma roll på Selecta.
  • Jonathan Lööw är ny vvs-ingenjör i Örebro på PE Teknik & Arkitektur. Han kommer från Pox Group i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Haruo Yamauchi är ny landschef för Sverige på Panasonic Heating & Cooling Solutions samtidigt som han fortsätter som ansvarig för den nordiska regionen.
  • Patrik Svensson är ny utesäljare på Tece med ansvar för Västra Götaland och Halland. Han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Dick Sellberg är ny distriktsansvarig säljare i syd. Även han kommer från en liknande roll på Roth Sverige.
  • Jonas Dargaudas Mattsson är ny ovk-kontrollant på DT Facility Management. Han var tidigare tekniker inom ventilation och energioptimering där.
  • Alexander Olsson är ny driftchef i Lund på Lassila & Tikanoja Sverige. Han kommer från ISS Sverige i Malmö där han var arbetsledare.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.