Tema: Solenergi | 26 jun 2023

Dansk gropvärme ska testas i Sverige

Kan gropvärmelager göra att solvärmen återkommer i det svenska värmesystemet?

Dansk gropvärme ska testas i Sverige
I Dronninglund i Danmark finns sedan 2012 en 37 573 kvad­ratmeter stor solvärmeanläggning och ett 62 000 kubikmeter stort gropvärme­lager. Sedan 2012 har 50 procent av värmen i Dronninglund kommit från soldriven fjärrvärme. Foto: Plan Energi

Enligt en rapport från Energimyndigheten gjord av konsultföretaget Profu har det varit ett stort intresse för storskaliga solvärmeprojekt i Danmark under senare år, där det finns över 100 solvärmeprojekt.

En avgörande anledning till intresset för de stora solvärmesystemen i danska när- och fjärrvärmesystem har varit att solvärmen kunde konkurrera med högt beskattad naturgas. Andra anledningar är att Danmark, till skillnad från Sverige, inte avreglerat sin fjärrvärmemarknad, där vi satt ökad konkurrens och prispress i Sverige.

Högre fjärrvärmepriser, liksom en reglerad fjärrvärmemarknad innebär därmed en annan marknadssituation i Danmark som gynnat solvärmeintegrerade fjärrvärmelösningar. De soldrivna fjärrvärmesystemen i Danmark är kompletterade med stora värmelager för att kunna öka nyttjandegraden från solvärmen. Det finns, enligt rapporten, 1 000 MW solvärme installerat i danska fjärrvärmesystem, och 2019 stod solvärme för 1,7 procent av värmeproduktionen i Danmark.

Toftlund är ett av de gropvärmelager som byggts i Danmark med 27 000 kvad­ratmeter solfångare och ett värmelager på 12 500 kubik­meter. Sedan 2017 har Toftlund fått 50 procent av sin värme från solvärme. Foto: Luftfoto Danmark

Ofta samnyttjas en befintlig ackumulatortank/värmelager som ur-
sprungligen byggts för kraftvärmedrift, men det har också byggts ut groplager för säsongslagring.

I Sverige har i princip de storskaliga solvärmesystemen försvunnit, jämfört med perioden 1982–92 då det byggdes ett antal anläggningar, men på grund av ökad användning av biobränslen, som var en ersättning av oljan i fjärrvärmesystemen och ändrade villkor för demonstrationsanläggningar, försvann intresset för större solvärmeanläggningar i Sverige.

System med hög andel solvärme och säsongslagring med stora grop­lager finns i ett flertal system, enligt rapporten, där potentialen av soldriven fjärrvärme kan bli mellan 0,17 och 6,0 TWh/år, beroende på antagna kostnader.

Fakta

Deltagare

Projektet pågår 2022–2024, och deltagare är:

  • Chris Bales, professor i energiteknik, Högskolan i Dalarna, och projektledare
  • Urban Persson, professor i förnybara energisystem, Högskolan i Halmstad
  • Luis Sánchez García, doktorand, Högskolan i Halmstad
  • Puneet Saini, doktorand i energiteknik, Högskolan i Dalarna
  • Benjamin Ahlgren, Absolicon Solar Collector
  • Joakim Byström, Absolicon Solar Collector

Nu har det startats ett projekt – finansierat av Energimyndighetens värme- och kylforskningsprogram Termo – som tar avstamp i de system med bäst förutsättningar som påpekades av Energimyndighetens rapport. Man ska genomföra teknoekonomiska fallstudier på tre olika fjärrvärmenät med (koncentrerande) solfångare och groplager som även används med värmepumpar vid tider av lågt elpris. Avslutningsvis extrapoleras resultaten med hjälp av spatial analys för att uppskatta antalet liknande system som skulle kunna vara realistiskt genomförbara i Sverige.

Chris Bales är ledare för projektet som ska undersöka om det går att införa groplager i Sverige för värmelagring. Foto: Privat

Chris Bales, professor i energiteknik, Högskolan i Dalarna är projektledare:

– I studien som Profu gjorde för Energimyndigheten visade det sig att det var mellan 0,2 till över fyra TWh solvärme som skulle kunna integreras med fjärrvärme. Nyckeln var lägre priser för installationer och högre priser för bioenergi.

Efter den slutsatsen kom idén att testa solvärme och groplager liknande de som används i Danmark, enligt Chris Bales.

Tekniken för groplager är att man gräver ut och bygger en vall och sedan lägger på en gummiduk

– Vi vill kolla om det är gångbart i Sverige. Projektet är fokuserat på solvärme och groplager. För att göra det ska vi utnyttja de databaser som SGU (Sveriges geologiska undersökning) har för att undersöka de geologiska förutsättningarna nära till tänkbara fjärrvärmenät.

De dimensioner man kommer att undersöka är groplager i 100 000-tals kubikmeter. De som byggts är ”mellanstora” för mindre städer.

– Profus studie visar på att i de fjärrvärmesystem där man eldar med biobränsle är de mest intressanta. Genom att ha solvärme och i den mån att man använder lagret för att nyttja restvärme minskar man användningen av biobränsle.

Ett groplager måste vara 10–20 meter djupt för att få den värme­skiktning som behövs, enligt Chris Bales. I lagret kommer den varmaste delen att hålla 80–90 grader.

Hur mycket förluster man tål beror på hur mycket värme som kan produceras och lagras

I projektet ska man hitta tre olika fjärrvärmesystem som ska fungera som fallstudier. Förutsättningarna är naturligtvis att de tekniska förutsättningarna uppfylls, men också att fjärrvärmebolaget är intresserat av en förstudie.

– Vi kommer att behöva information om fjärrvärmenätet och temperaturförhållanden. Tekniken för groplager är att man gräver ut och bygger en vall och sedan lägger på en gummiduk. Det behövs ingen isolering på sidorna och i botten, utan man har ett flytande isolerat lock, för att undvika förluster av energi. Hur mycket förluster man tål beror på hur mycket värme som kan produceras och lagras.

Enligt Chris Bales kan solvärme inte konkurrera i orter med kraftvärme på sommaren, då den körs i första hand för att göra el och då är fjärrvärmen mycket billig, men på mindre orter där kraftvärme inte finns utan bara fjärrvärme.

– I den lista som Profu har sammanställt är det ungefär 100 fjärrvärmeverk som arbetar med pellets och 150 som använder flis, så det är många som skulle kunna använda detta system. Det finns ju en övre gräns där man använder avfallsförbränning och en undre gräns där groplagret är för litet.

I projektet finns också forskare från Högskolan i Halmstad som har kunskap kring fjärrvärme och geografisk informationssystemteknik (GIS) för att använda kartinformation för att kartlägga möjligheten till solvärme i Europa. I detta projekt ska geologisk information användas för att hitta möjliga placeringar för groplager och solfångarfält i närheten av fjärrvärmesystem. Hittills har man börjat diskussionen med SGU och förberedelsearbete – de första resultaten kommer först i slutet av detta år.

Publicerad 26 juni 2023

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Stella Ericson är ny vvs-konstruktör på Ramboll i Gävle. Hon kommer från utbildning.
  • Daniel Grahn är ny vd för Vcon och var tidigare ansvarig för företagets verksamhetssystem. Han efterträdde grundaren Nicklas Andersson som har blivit styrelseordförande, strategisk rådgivare och mentor.
  • Manne Frii är ny energiexpert på Aktea i Göteborg. Han kommer från en liknande roll på Bengt Dahlgren. Clara Knudsen är ny energikonsult i Stockholm. Hon kommer från Elaway i samma stad där hon var driftingenjör.
  • Maria Kröger är ny vd och koncernchef för Umia Sweden och fortsätter som ekonomichef.
  • David Bergsten är ny energikonsult på Avent Drift & Innemiljö i Kalmar. Han kommer från WSP i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Jakob Fremo är ny energikonsult på Afry i Östersund. Han kommer från samma roll på Aktea i Umeå. Emmelie Thaung är ny vvs-konstruktör i Karlskrona. Hon kommer från utbildning.
  • Kristoffer Ekelund är ny vd för Tollco, som har fått en ny ägare i Black Fox Invest, som han har grundat. Tidigare vd Clas Crafoord Olsson fortsätter som marknadschef.
  • Daniel Nielsen är vd för det nystartade egna företaget Projteamet. Han kommer från Intec i Stockholm där han var uppdragsledare.
  • Johan Larsson är landschef Sverige för Instalco, som har infört en landsbaserad organisation med fyra enheter. Han var tidigare divisionschef Norr. Anders Lundin är chef för Teknik & Konsult och fortsätter som vd för Intec. Övriga två enheter efter förändringen är Norge och Finland. Patrik Persson är operativ chef, COO, i Sverige. Han var tidigare divisionschef Syd.
  • Sofia Ekbring är ny energikonsult på Rejlers i Stockholm. Hon kommer från Energikontoret i Mälardalen där hon var projektledare och nätverkskoordinator.
  • Oscar Selling är ny projektledare för AMA VVS & Kyla på Svensk Byggtjänst. Han kommer från Afry i Sundsvall där han var vvs-ingenjör.
  • Ludvig Löfström är ny vvs-ingenjör på RDM Installation i Knivsta. Han kommer från samma roll på PE Teknik & Arkitektur i Uppsala.
  • Joel Gardek är ny vd för Tece Sverige. Han kommer från Lambertsson, där han var försäljningschef.
  • Dennie Raneryd är ny yrkeslärare vvs i Katrineholms kommun. Han kommer från Bravida i Eskilstuna där han var projektledare.
  • Per Steensma är ny biträdande vvs-projektör på Emino Consult. Han kommer från utbildning.
  • Andreas Fors är ny vvs-ingenjör på Sweco i Luleå. Han kommer från utbildning.
  • Ahmad Alkhatib är ny vvs-projektör på Teknik & Projekt i Växjö. Han kommer från en liknande roll på Enerwex.
  • Hampus Pettersson är ny vvs-ingenjör på Erelko i Helsingborg. Han kommer från utbildning.
  • Philip Thoresson är ny uppdragsledare vvs på Intec i Göteborg. Han kommer från en liknande roll på Bengt Dahlgren. Johan Rönnqvist är ny vvs-ingenjör i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Hanna Appelgren är ny vvs-ingenjör på Norconsult i Göteborg. Hon kommer från utbildning.
  • Jesper Stridh är ny säljare på Mitsubishi Electrics Applied Systems Division i Göteborg. Han kommer från vd-rollen på det egna företaget Kylpartner Väst.
  • Henrik Eriksson är ny kylchef på Assemblin Ventilation i Västerås. Han kommer från Caverion Sverige i samma stad där han var projektledare. Isak Kjellberg är ny projektingenjör i Västerås. Han kommer från utbildning.
  • Marcus Björn är ny projektledare vs på Kalmar VVS & Elmontage. Han kommer från Sweco i Kalmar där han var uppdragsledare vvs.
  • Dio Intchasso är ny försäljningsingenjör i norra Sverige på Munters. Han kommer från Acetec där han var regionsäljare. André Torin är ny försäljningsingenjör i västra Sverige. Han kommer från Swegon där han var distriktsansvarig säljare inom kyla och värme.
  • Peter Schulte är ny chef för division Installation på Ahlsell Sverige. Han var tidigare segmentschef för elnät och telekom. Karin Krüger är ny chef för division Facility and Retail. Hon var tidigare divisionschef för VS och kyla.
  • Robert Livendahl är ny chef för den nystartade avdelningen på Airteam i Stockholm med fokus på fastighetsägare och energi. Han kommer från Fastighets AB Balder där han var driftsansvarig.
  • Philip Bohman är ny säljare inom teknisk isolering på Rockwool Sweden. Han kommer från WSP i Jönköping där han var handläggare vvs.
  • Thobias Tidholm är ny teknisk säljare i Stockholm på InventiAir. Han kommer från Lindab där han var försäljningsingenjör.
  • Johan Möller är ny vd och koncernchef för Hjo Installation. Han kommer från samma roll på Håndverksgruppen Sweden och efterträdde grundaren Christoffer Olbrich, numera aktiv styrelseledamot med fokus på förvärv och ägarrelationer.
  • Ulf Andersson är ny vd för Termeco. Han kommer från samma roll på Frigadon. Martin Christoffersson är ny utesäljare. Han kommer från Roth Sverige där han var regionansvarig säljare.
  • Fredrik Domhagen är ny projektledare inom affärsområde Inomhusmiljö på CIT Renergy i Göteborg. Han kommer från avdelningen för byggnadsteknologi på Chalmers där han var projektassistent.
  • Janne Jehkonen är ny servicechef ventilation på Assemblin i Eskilstuna. Han var tidigare OVK-kontrollant och ventilationstekniker där. Ludwig Forsström är ny projektledare och konstruktör i Norrköping. Han var tidigare vvs-montör på Rör & Sanitetsmontage i samma stad.
  • Hugo Arteaga är ny vvs-projektör på Incoord i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Aware Hedin är ny vvs-ingenjör på Tysklinds i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Stefan Jonsson är ny konstruktör på Alig Ventilation i Skövde. Han kommer från utbildning.
  • Magnus Nilsson är ny teknisk säljare på 4evergreen i Växjö. Han kommer närmast från Nilfisk och rollen som distriktschef.
  • Gabriella Algotson är ny biträdande konstruktör inom vvs på WSP i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
 
  • Jesper Johansson (bilden) är ny energiingenjör på Stena Fastigheter i Göteborg. Han kommer från Chill Services i samma stad där han var produktägare.
  • Robert Larsson blir ny vd och koncernchef för Systemair och tillträder senast i januari 2026. Han kommer från Afrykoncernen där han senast varit chef för globala divisionen Transport och samhällsbyggnad.
  • Carolina Larsson blir i september ny vd för Swedisol. Hon kommer från Sweden Green Building Council där hon var certifieringschef.
  • Simon Bergström är ny vd för Bengt Dahlgren Stockholm. Han var tidigare vice vd. Petri Kaksonen är ny energiingenjör/certifierad energiexpert K på Bengt Dahlgren i Linköping. Han kommer från Tekniska verken i samma stad där han var produktspecialist fjärrkyla.
  • Robin Fritzson är ny regionchef för Småland på Qreo med placering i Växjö. Han kommer från Enerwex i samma stad där han var vd. Martin Vennerström är ansvarig för den nystartade avdelningen Automation. Han kommer från Afry i Växjö där han var automationskonsult.
  • Kristian Antin är ny projektområdeschef för sjukhusen på Locum. Han var tidigare projektledare inom företaget.
  • Jonas Rydén är ny försäljningschef på Enervent Zehnder i Sverige. Han kommer från rollen som affärsutvecklare på Rf-Technologies.
  • Cecilia Undeland är ny senior specialist vvs/energi och miljö inom befintliga fastigheter på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Hon var tidigare gruppledare energi och miljö/hållbarhet på företaget. Emilia Aguirre Bolander och Filip Nordberg är nya vvs-ingenjörer. Båda kommer från utbildning.
  • Jim Vestling är ny vd för GF 100 Rör i Grillby. Han var tidigare projektledare på företaget.
  • Jimmy Lindkvist är ny försäljningschef på Tollco. Han kommer från Dahl där han var nyckelkundsansvarig. Han efterträder Jan Lindh som ska utveckla kundrelationer och interna arbetssätt.
  • Helena Gajbert är ny teknisk expert på Svenska kyl- och värmepumpföreningen. Hon kommer från Bonava där hon var energi- och hållbarhetsspecialist.
  • Henrik Andersson är ny säljare på Fläkten Systems. Han kommer från samma roll på Fläkt Group.
  • Therése Thern har startat det egna bolaget Circulair där hon verkar som säljagent för klimatsmarta vvs-produkter, rådgivare och konsultmäklare för hållbara lösningar. Hon kommer närmast från Inventiair där hon var teknisk säljare.
  • Daniel Sernekvist är ny servicesäljare i södra och västra Sverige på Munters. Han var tidigare servicetekniker på företaget.
  • Alexander Pohjanen är ny vvs-konstruktör på Afry i Skellefteå. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektledare/kalkylator/konstruktör.
  • Moa Normark är ny anbudssamordnare på Intec i Göteborg. Hon kommer från Bengt Dahlgren i samma stad där hon var biträdande konsult. Jimmy Ivarsson är ny uppdragsledare i Stenungsund. Han kommer från EPG-konsult där han var vvs-konsult. Tom Jalmarsson är ny vvs-ingenjör i Borlänge. Han kommer från utbildning.
  • Ola de Freitas Lidberg är ansvarig för Caverion Sveriges nya affärsenhet för energitjänster. Han kommer från den egna verksamheten Junianjack. Dylan Axelsson är ny energiingenjör i Jönköping. Han kommer från utbildning.
  • Erik Everbring har startat egna företaget Eecon, ett teknikkonsultbolag med fokus på värmepumpteknik och energieffektiva lösningar. Han kommer från Sweco där han var specialist på värmepumpsystem.
  • Nicklas Andersson är ny vvs-ingenjör på Newsec i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Marcus Ehlin är ny energikonsult på HSB i Västerås. Han kommer från Fastighetssnabben i samma stad där han var fastighetsansvarig.
  • Fotios Mougios är ny vvs-ingenjör på Norconsult i Helsingborg. Han kommer från samma roll på PE Teknik & Arkitektur.
  • Johanna Villabona är ny vvs-konstruktör/injusterare på Energispar i Arlandastad. Hon kommer från utbildning.
  • Axel Pons är ny vvs-konstruktör på Umeå Projekt Team. Han kommer från samma roll på Afry i Karlskrona.
  • Emma Hjelm är ny konsult inom vvs och energi på Energija konsulterande ingenjörsbyrå i Jonsered. Hon kommer från utbildning.
  • Aram Khairi är ny vvs-projektör/projektledare på Beyond Shapes i Stockholm. Han kommer från Riba i samma stad där han var vvs-konstruktör.
  • Mattias Ytterström är ny energiingenjör på Västfastigheter i Göteborg. Han var tidigare drifttekniker där.
  • Linus Ericson är ny vvs-konsult på Rejlers i Stockholm. Han kommer från en liknande roll på Helenius ingenjörsbyrå.
  • Magdalena Vikström är ny energiingenjör på Umeå kommun. Hon kommer från WSP i samma stad där hon var energi- och fastighetskonsult.
  • Roger Idoffsson är ny vd för Pemtec i Borås. Han kommer från samma roll på Matsco i Sverige och Finland som också ingår i Debe Flow Group.
  • Eric Alexandersson är ny vvs-ingenjör på Luzetum i Stockholm. Han kommer från samma roll på Seveko VVS Konsult.
  • Roger Persson är ny teknisk säljare ventilation på NIBE Fastighet i Kramfors. Han kommer från Miljöventilation i Mellannorrland där han var vd.
  • Toni Nelimarkka är ny OVK-besiktningsman på Fresh Air Ventilation. Han kommer från Kiwa Sverige där han var besiktningsingenjör OVK.
  • Tony Forsberg är ny energiingenjör på Engi i Göteborg. Han kommer från samma roll på Caverion.
  • Joel Lantz är ny teknisk säljare på Gästrike Värmepump & Kyla. Han kommer från samma roll på Indoor Energy i Gävle.
  • Magdalena Sten är ny energikonsult på Aktea i Göteborg. Hon kommer från utbildning.
  • Magnus Frödin är ny affärsområdeschef och delägare i Täby Vent & Projekt. Han kommer från Ventilationshygien Stockholm där han var arbetsledare/projektledare.
  • Thomas Norström är ny energiingenjör på Swedavia i Stockholm. Han kommer från utbildning.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.