TEMA: RENOVERING | 22 nov 2022

Äntligen normal värme i Lilla Edet

När den gamla pelletspannan på äldreboendet i Lilla Edet gick sönder ersattes den av ett nytt bergvärmesystem, vilket har lett till ett betydligt bättre inomhusklimat.
– Under varma sommardagar utnyttjas borrhålen som kylkälla. Vi planerar även att använda radiatorer för att sänka temperaturen i en del rum, säger energiexperten Willy Ociansson.

Äntligen normal värme i Lilla Edet
I samlad tropp inför borrandet efter bergvärme. Från vänster: Peter Larsson, Edethus, Willy Ociansson, WCTAB, och Christoffer Berglund, Peekab, som hade hand om borrningen. Foto: Edethus

På många äldreboenden kan det under sommartid bli riktigt, riktigt varmt. Pilgården i Lilla Edet, söder om Trollhättan, var fram till häromåret inget undantag.

– När det var som varmast hade man ofta huvudvärk och svetten bara rann. Då var det dessutom pandemi och vi skulle ha både munskydd och plastkåpa på oss. Det kändes som om man knappt kunde andas. Vi hade några fläktar, men det hjälpte inte mycket, säger undersköterskan Mira Fejzi till kommunala Edethus hemsida.

Undersköterskorna Anna Christiansen, Rebecca Hallqvist och Mira Fejzi trivs bra med inomhus­klimatet. Foto: Edethus

Fastighetsbolaget Edethus äger äldreboendet som består av fem avdelningar med sammanlagt 42 lägenheter. De boende är personer med demensproblematik.

För några år sedan sprack pellets­pannan.

– Uppvärmningen fick då ske med hjälp av en oljepanna som man hade kvar, och fortfarande har kvar, som backup, berättar energiexperten Willy Ociansson, som togs in som konsult.

Det bestämdes att den havererade pelletspannen skulle ersättas av en bergvärmeanläggning. Hösten 2020 började arbetet med den nya anläggningen. Elva hål borrades i gräsmattan utanför äldreboendet.

– I ett tomt rum i anslutning till pannrummet, med klinkerplattor på golvet och med normal takhöjd, installerades det bland annat två bergvärmepumpar med vardera två kompressorer.

– Sommartid pumpar vi ned värme från lokalerna – som då blir svalare – i borrhålen. Värmen tar vi sedan tillbaka under vinterhalvåret.

Äldreboendet Pilgården i Lilla Edet. Foto: Edethus

På taket finns det en solfångar­anläggning från 1990-talet som värmer tappvarmvatten som lagras i stora ”termosar”.

– När de var fyllda stannade tidigare solfångaranläggningen, även om solen sken. Nu har vi lagt till en finess som låter solfångaren återladda borrhålen. Det höjer värmepumparnas verkningsgrad under vinterhalvåret.

Bergvärmeanläggningen betjänar tre ventilationsaggregat.

För att minska behovet av borrhål användes metoden Energybooster. Foto: Willy Ociansson

– De är samma som tidigare. Däremot har vi installerat ett Geo
FTX-system, det vill säga stoppat in ett batteri i luftkanalen vid ventilationsaggregatet. Under vintern hämtas värme från berget och på sommaren kyla för att värma respektive kyla batteriet som i sin tur värmer eller kyler den luft som är på väg in i byggnaden. Sommartid gör det luften svalare, men också torrare.

Varför då?

– Luften in i byggnaden passerar genom ett batteri som har betydligt lägre temperatur än daggpunkten, vilket gör att fukten i luften kondenserar och droppar ner i avloppet. Det är stor skillnad att komma in i en lokal som är 25 grader varm om luften är torr jämfört med om den är fuktig. Det första är betydligt behagligare.

Har det även installerats kylmaskin?

– Nej, det behövs inte. Detta sätt att återladda borrhålen förbättrar inomhusklimatet, ett slags AC light. Tyvärr har inte hela äldreboendet fått ta del av den nya lösningen. En del ligger så till att det var svårt att dra rör dit från bergvärmeanläggningen.

Hur löser ni det?

– I etapp två, som inleds i höst, ska det ventilationsaggregat som servar den kvarvarande delen av boendet kompletteras med ett batteri. Det ska göra att det sommartid blir svalare även där. Men vi kopplar inte in det på bergvärmeanläggningen. Det kommer istället att få ett eller två borrhål som sommartid ska leverera kyla till den delen av äldreboendet. På vintern förvärms luften, men då utan värmepump.

 

Man installerade ett Geo FTX-system, det vill säga man stoppade in ett batteri i luftkanalen vid ventilations­aggregatet. Foto: Willy Ociansson

Willy Ociansson berättar att ventilationssystemet i den delen av boendet som är kvar att åtgärda är delvis annorlunda än i övriga delar, bland annat när det gäller de boendes rum.

– Vi funderar på att pröva en ny variant där vi gör radiatorerna svala under sommaren och den vägen kyla rummen. Det gäller bara att se till att radiatorerna inte blir för svala.

Varför då?

– Då blir de fuktiga. Det är därför viktigt att hålla en temperatur som är lite högre än daggpunkten, vilket bör gå att lösa riktigt bra med modern teknik.

För att minska behovet av borrhål användes en metod som Willy Ociansson själv har uppfunnit och som han kallar för Energybooster.

– Den gör att man kan få ut mer effekt ur energibrunnarna. Syftet med tekniken är att underlätta energiöverföringen från berget till värmeanläggningen. Totalt kan antalet borrhål minskas med cirka 20 procent.

På äldreboendets tak har det installerats solpaneler. Foto: Willy Ociansson

På äldreboendets tak har det installerats solpaneler som beräknas kunna producera 140 000 kWh el per år.

Tanken är att behovet av köpt el – på årsbasis – inte ska öka efter övergången från pelletspanna till bergvärme.

– Det har dock ännu inte gjorts någon kontroll. Vi vet därför inte om solcellerna levererar så mycket el som bergvärmen behöver.

Peter Larsson, teknisk förvaltare på Edethus, berättar att för några år sedan under varma sommardagar kunde det vara över 30 grader i vissa delar av äldreboendet.

Förvaltare Peter Larsson. Foto: Edethus

– Det var en ren katastrof och absolut inte acceptabelt. Det primära syftet med den nya anläggningen är att ersätta den trasiga pelletspannan. Samtidigt har det blivit jättebra inomhuskomfort i de delar som är klara. Det är alldeles förträffligt. Personalen som arbetar där är mycket nöjd.

Många äldre är extra känsliga för höga temperaturer, framför allt på grund av olika sjukdomar.

Medicine doktor Michaela Prochazka, samordnare för äldrefrågor på Socialstyrelsen, säger att om det inte går att hålla ”normal rumstemperatur” på ett äldreboende ska det finnas en lokal på varje enhet eller avdelning där temperaturen är lägre än 25 °C och där personer som är mest känsliga för värme kan vistas under den varmaste tiden på dygnet.

– Det bör finnas en termometer i varje rum där någon bor och i allmänna utrymmen. Det är också bra att ha tillgång till portabla kylaggregat.

Text: Mikael Bergling

Publicerad 22 november 2022

Konsultplatsen

Hitta enkelt rätt konsult inom installations- och energiteknik

På nytt jobb

  • Nancy Mattsson (bilden) blir 30 augusti ny generaldirektör för Boverket. Hon kommer från rollen som chef för projektutveckling inom JM Stockholm.
  • Susanna Ohlin är ny vd för Cowi Sverige och ingår i koncernledningen. Hon var tidigare interim vd.
  • Arvid Olofsson är ny energikonsult ”solenergi, energilager och flextjänster” i Umeå på Rejlers. Han kommer från samma roll på Afry. Daniel Bergsten är ny energikonsult i Sundsvall. Han kommer från samma roll på Afry. Björn Enerhall är ny uppdragsledare i Gävle. Han kommer från VVS-Montörerna i Gästrikland där han var arbetsledare.
  • Daniel Wrangå har startat den egna verksamheten Wrangå Consulting i Höör. Han är nyexaminerad vvs-ingenjör.
  • Tobias Berge är ny chef för Afrys verksamhet inom hållbart byggande i Göteborg. Han kommer från CIT Renergy där han var vd. Daniel Sörensson är ny affärsområdeschef HVAC på Afry Industry i Lund. Han kommer från PQR där han var regionchef i Malmö. Ali Sharifi är ny behörig ingenjör vattensprinkler i Göteborg. Han kommer från Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i samma stad där han var ingenjör vvs/sprinkler.
  • Sara Kemal är ny vvs-projektör på Tjuren Projektpartner i Stockholm. Hon kommer från utbildning.
  • Tove Fagervall är ny teknisk projektledare på Galären i Luleå. Hon kommer från Nordprojektering i samma stad där hon var handläggare vvs & energi.
  • Rasmus Häll är ny vvs-konsult på Bengt Dahlgren i Göteborg. Han kommer från utbildning.
  • Mikael Sundström är ny vd för Cler. Han kommer från Ahlsell där han var landschef Sverige.
  • Rafed Sadek är ny projektledare installation på Fastighets AB Balder i Stockholm. Han kommer från Installatörsföretagen där han var branschexpert och projektledare.
  • Anders Berglund är ny teknikkonsult/besiktare på WSP i Luleå. Han kommer från en konsultroll på Norconsult i Piteå.
  • Josefine Mars Hagdahl är ny energikonsult på Aktea i Stockholm. Hon kommer från Ebab i samma stad där hon var energispecialist.
  • Alexander Enmark är ny vvs-ingenjör på Intec i Göteborg. Han kommer från utbildning. Jonathan Johansson är ny vvs-projektör i Borås. Han kommer från samma roll på Bravida.
  • Marcus Rohdin är ny byggnadsingenjör/brandkonsult på Brandkonsulten i Norrköping. Han kommer från Saab Aeronautics i Linköping där han var prototypingenjör. Emil Wallgren är ny brandkonsult i Stockholm. Han kommer från utbildning.
  • Michael Vogtmann har startat den egna verksamheten MV Installationsledning i Stockholm. Han kommer från Projektvision där han har varit projektledare, projektansvarig och projekteringsledare.
  • Arvid Thegerström, Emil Vendelstrand, Isabel Karlsson Petersson och Jamie Bengtsson är nya vvs-ingenjörer på Ingenjörsbyrån Andersson & Hultmark i Göteborg. Samtliga kommer från utbildning.
  • Peter Rosvall är ny teamchef vvs på Vinnergi i Malmö. Han kommer från PE Teknik & Arkitektur i Helsingborg där han var rådgivande ingenjör.
  • Dagmawi Lulseged är ny projektledare installation på Toofab i Stockholm. Han kommer från Tjuren Projektpartner i samma stad där han, utöver rollen som vvs-konsult, även var gruppchef.
  • Denis Bijelic är ny vvs-konsult på Orecon i Malmö. Han kommer från Bravida i samma stad där han var projektör/kalkylator.

Föreningen för branschens proffs

Tillsammans skapar vi ett hållbart samhälle där både människor och miljö mår bra. Aktiviteterna, utbildningarna och verktygen du behöver för att utvecklas i din yrkesroll. Gå med i EMTF du också.

Läs mer om fördelarna av medlemskap i EMTF

Nyhetsbrev från Energi & Miljö

Nyheterna, reportagen, forskningen och frågorna för oss som jobbar för god innemiljö och energieffektiva byggnader.
Gratis varje vecka direkt i din inkorg.

jag godkänner att energi-miljo.se sparar och hanterar mina kontaktuppgifter.